Depilacja a tatuaż

Kobieta podczas depilacji

Jedną z najpopularniejszych form ozdoby ciała jest obecnie tatuaż. Wiele osób decyduje się na wytatuowanie wzorów na plecach, rękach lub nogach. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wykonanie tatuażu może nieść za sobą inne konsekwencje, np. stać się przeciwwskazaniem do wykonania określonych zabiegów kosmetycznych lub z zakresu medycyny estetycznej. Czy dzieje się tak w przypadku depilacji laserowej? Czy osoby z tatuażami mogą poddać się depilacji? Zachęcamy do lektury.

 

Włosy i tatuaż – czy coś je łączy?

Podczas depilacji laserowej urządzenie emituje wiązkę światła, która dociera do włosów w fazie anagenu (wzrostu), niszcząc ją bezpowrotnie. Im włos jest ciemniejszy, a skóra jaśniejsza, tym depilacja laserowa jest skuteczniejsza, choć obecnie sytuacja zmienia się nieco, gdyż nowoczesne urządzenia, takie jak np. laser LightSheer Duet świetnie radzą sobie nawet z jaśniejszymi włoskami.

Ciemny barwnik jest również obecny w tatuażu. Działając laserem bezpośrednio na tatuaż, można doprowadzić do poważnych uszkodzeń w barwniku, przez co rozmyje się on, odbarwi lub zupełnie zniknie, w zależności od tego, jakiej był wielkości.

Poważniejszą konsekwencją zabiegu może być poparzenie skóry w miejscu tatuażu. Na jej powierzchni mogą pojawić się bolesne pęcherzyki, uszkodzenia struktury, grudki, a nawet blizny.

 

Depilacja laserem skóry pokrytej tatuażem

Nie można zatem depilować laserem skóry, na której znajduje się tatuaż, w sposób bezpośredni, ponieważ z pewnością nieestetycznie się on przebarwi lub całkowicie zniknie. Co ciekawe, podobną aktywność wykonuje się podczas laserowego usuwania tatuażu, choć w tym przypadku dobiera się zupełnie inne parametry urządzenia. Dlatego nie wolno traktować laserowej depilacji ciała, jako alternatywy do usuwania tatuaży.

 

Jak depilować ciało, mając tatuaże?

Czy w takim wypadku osobom, które mają tatuaże, pozostaje tylko depilacja wykonywana maszynką jednorazową? Oczywiście, że nie. W salonach kosmetycznych podczas depilacji laserowej zakrywa się miejsca, na których znajdują się tatuaże tak, aby nie uszkodzić ich struktury i nie wpłynąć w sposób negatywny na ich wygląd czy zdrowie pacjenta.

Kosmetolodzy zaklejają miejsca z tatuażem specjalnymi naklejkami, które chronią skórę przed wiązką lasera. Można także użyć przeznaczonej do tego białej kredy, która świetnie odbija tę wiązkę. Na rynku dostępnych jest również sporo innych rozwiązań, które skutecznie chronią tatuaż przed negatywnymi skutkami depilacji laserowej, np. przed odbarwieniem, rozmyciem kształtów lub co gorsza, poparzeniem skóry.

 

Osoby, które mają na ciele tatuaż, a chciałyby poddać się zabiegowi laserowej depilacji, mogą śmiało zgłosić się do salonu kosmetycznego, ponieważ tatuaże są specjalnie zabezpieczane przed wiązką światła, emitowaną przez urządzenie, która niszczy ciemny barwnik. Do zabezpieczania tatuażu używa się między innymi specjalnych naklejek, kremów, a także białej kredy, która świetnie odbija wiązkę światła. Jeśli tatuaż nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, może ulec trwałemu zniszczeniu.

Udostępnij:

Sprawdź inne artykuły

Laserowa depilacja nóg Gdańsk

Jakie są efekty po pierwszym zabiegu depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to nowoczesna metoda usuwania niechcianych włosów, wykorzystująca skoncentrowane wiązki światła. Działa na zasadzie selektywnej fototermolizy, która polega na niszczeniu melaniny zawartej w cebulkach

Laserowa depilacja pach Gdynia

Czy depilacja laserowa jest na stałe?

Sposobów na pozbycie się owłosienia jest wiele, ale jednym z największych odkryć medycyny estetycznej stała się depilacja laserowa. Nowoczesna metoda usuwania włosków jest bardziej czasochłonna