Dlaczego ponownie rosną włosy po depilacji laserowej?

Kobieta w okularach w trakcie depilacji laserowej

Depilacja laserowa jest popularną metodą usuwania niechcianych włosów z różnych partii ciała, np. okolic bikini, nóg, pach, twarzy. W porównaniu z tradycyjnymi metodami depilacji, takimi jak golenie, usuwanie włosów przy użyciu wosku czy też pasty cukrowej, depilacja laserowa daje długotrwałe efekty. Warto zdawać sobie jednak sprawę, że odrastające po pewnym czasie, pojedyncze włoski, są czymś zupełnie normalnym. Dlaczego tak się dzieje? Zachęcamy do lektury.

Depilacja laserowa laserem LightSheer Duet

Jednym z najpopularniejszych urządzeń, służących do przeprowadzania depilacji, jest laser diodowy LightSheer Duet, amerykańskiej firmy Lumenis. Laser działa na zasadzie selektywnej fototermolizy. Podczas zabiegu emituje wiązkę światła o określonej długości fali, która przenika przez skórę i jest selektywnie absorbowana przez melaninę, czyli pigment obecny we włosach. Absorpcja światła powoduje nagrzewanie włosa i jego mieszka, co prowadzi do uszkodzenia struktur odpowiedzialnych za wzrost. W wyniku tego pojedyncze włoski zostają zniszczone, a mieszki osłabione, co opóźnia ich ponowny wzrost.

Skuteczność depilacji laserowej

Aby uzyskać długotrwałe efekty, należy przeprowadzić serię zabiegów. Liczba potrzebnych sesji zależy od indywidualnych cech pacjenta, takich jak kolor i grubość włosów czy kolor skóry. Przeważnie konieczne są 4-8 sesji, jednak w niektórych przypadkach może być ich więcej. Dotyczy to często osób, które mają dość jasne owłosienie.

Chcąc uzyskać optymalne rezultaty, konieczne jest utrzymanie odpowiednich odstępów czasowych między kolejnymi sesjami depilacji laserowej. Przerwy te zwykle wynoszą od 4 do 6 tygodni i są uzależnione od obszaru ciała oraz cyklu wzrostu włosów.

Dlaczego włosy odrastają po depilacji laserowej?

Usuwanie włosów laserem jest uzależnione od cyklu wzrostu włosa. Depilacja laserowa jest najbardziej skuteczna w fazie anagenu, gdy włosy rosną i zawierają dużo melaniny. Co więcej, trzeba pamiętać, że nie rosną one równomiernie. Stąd należy przeprowadzić kilka serii zabiegów, by pozbyć się jak największej ilości owłosienia.

Niektórym osobom, zwłaszcza tym, które mają genetycznie bujne i ciemne owłosienie, włoski mogą po czasie odrastać. Jest to zupełnie normalne, ponieważ nasz organizm posiada naturalną zdolność do regeneracji. Dlatego wielu kosmetologów zaleca wykonywanie tzw. zabiegu przypominającego raz w roku.

Podsumowanie

Włosy mogą odrastać po depilacji laserowej z kilku powodów. Przede wszystkim, przechodzą przez różne fazy wzrostu, a depilacja laserowa jest najskuteczniejsza w fazie anagenu. Ze względu na to, że nie wszystkie włosy znajdują się jednocześnie w tej fazie, konieczne jest powtarzanie zabiegu, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Ponadto, nasz organizm ma zdolność do regeneracji. Stąd też po pewnym czasie od wykonania serii zabiegów, na ciele mogą pojawić się pojedyncze włoski. Aby utrzymać efekty depilacji laserowej, kosmetolodzy zalecają przeprowadzanie zabiegu przypominającego raz w roku.

Udostępnij:

Sprawdź inne artykuły

Laserowa depilacja nóg Gdańsk

Jakie są efekty po pierwszym zabiegu depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to nowoczesna metoda usuwania niechcianych włosów, wykorzystująca skoncentrowane wiązki światła. Działa na zasadzie selektywnej fototermolizy, która polega na niszczeniu melaniny zawartej w cebulkach

Laserowa depilacja pach Gdynia

Czy depilacja laserowa jest na stałe?

Sposobów na pozbycie się owłosienia jest wiele, ale jednym z największych odkryć medycyny estetycznej stała się depilacja laserowa. Nowoczesna metoda usuwania włosków jest bardziej czasochłonna